Pociągi

Transport kolejowy – dlaczego warto z niego korzystać?

W 1825 roku rozpoczęła się prawdziwa historia transportu kolejowego, który stanowi na chwilę obecną jeden z najpowszechniej wybieranych środków przemieszczania się. Od połowy dziewiętnastego stulecia, kiedy to ten typ transportu pojawił się, minęło naprawdę wiele czasu. To sprawiło, że nabrał on zupełnie odmiennych wymiarów, stając się na tyle innowacyjnym, iż śmiało może konkurować na przykład z wysokiej klasy, uznawanym za wyjątkowo innowacyjny transportem lotniczym.

Fakty na temat powstania

Data powstanie transportu kolejowego wymieniona we wstępie niniejszego tekstu to nieprzypadkowy punkt w dziejach rozkwitu tego właśnie sposobu przemieszczania się. Wtedy bowiem powstała linia publiczna kolei, jaka stworzona została na terenie ówczesnej Wielkiej Brytanii. To ona zespoliła ze sobą również dwie miejscowości angielskiego, a dokładniej było to Darlington a także Stockton. Warto wspomnieć, iż autorem owej linii okazał się Stephenson, jaki zafundował tamtejszej kolei własnego autorstwa parowozy.

Początek w Anglii, kontynuacja w Chinach

Mimo tego, że to Anglia uznawana jest za ojczyznę kolei, w Państwie Środka, czyli Chinach występuje na chwilę obecną zdecydowanie największa sieć kolejowa. Ma ona aż sześćset sześć miliardów pasażerokilometrów. Pod tym kątem drugie miejsce należy natomiast do Indii, gdzie występuje kolei z szacunkami pięciuset pasażerokilometrów. Następne, to jest trzecie miejsce na podium, zajmuje zaś Japonia. Bardzo intensywny rozwój kolei przeżywała swego czasu także Ameryka, gdzie doszło do modyfikacji z początkowo silnie rozwijanego transportu pasażerskiego w transport towarowy.

Artykuł przy współpracy z