Pociągi,  Samolot

Czym jest TGV?

Skrót TGV zawarty w tytule niniejszego artykułu odnosi się do francuskiego określenia Train a Grande Vitesse, czyli w dosłownym przetłumaczeniu owego pojęcia na język polski – Szybkobieżnego Pociągu. Innymi słowy to skrótowe oznaczenie pociągu o wielkiej prędkości, często nazywanego także pociągiem o dużej prędkości. Czym on się charakteryzuje i dlaczego tak bardzo jest nim zainteresowanie na chwilę obecną? Sprawdź poniżej.

Specyfika

W odróżnieniu od szeregu innych pojazdów kolejowych, to typ francuskich zespołów trakcyjnych bazujący na elektryczności. Jeżeli rozpędzi się cała maszyneria, pojazd osiąga maksymalnie nawet do trzystu dwudziestu kilometrów na godzinę. Tenże osiągający gigantyczne prędkości wynalazek został przygotowany przez przedsiębiorstwo działające na szeroką skalę, to jest renomowaną firmę Alstom. Współpracowały przy innowacyjnym projekcie także francuskie koleje państwowe SNCF. Warto wiedzieć, iż TGV stanowi zastrzeżony znak towarowy wyżej wspomnianego podmiotu gospodarczego jakim jest SNCF.

Nie tylko w odniesieniu do pociągu

Omawiany tu TGV to skrót stosowany rzecz jasna do nazewnictwa pociągu, ale nie jedynie. Równie dobrze z pojęcia tego korzysta się po to, aby nazwać francuskie systemy kolei dużych prędkości. Można zatem mówić w tym zakresie zarówno o środkach transportu masowego, ale też całej związanej z nimi infrastrukturze – dworcach, liniach itd. Maksymalny rekord prędkości osiągniętej przez te pociągi to jakieś 575 kilometrów na godzinę. Taką prędkość osiągnął pociąg TGV V150 we Francji.

Artykuł przy współpracy z