Pociągi

Rozwój TGV a ekonomiczność

Pociągi szybkiej prędkości we Francji to chleb powszedni. Całą tą infrastrukturę kolejową określa się natomiast mianem skrótowym TGV. Dlaczego taki sposób przemieszczania się zyskał aż tak duże zainteresowanie wśród pasażerów? Wbrew pozorom i temu, iż jest to jeden z największych wynalazków, który niewątpliwie okazuje się bardzo innowacyjny, jest to również opcja na zapewnienie sporej redukcji kosztów. O ekonomiczności TGV więcej poniżej.

Informacje specjalistów

Eksperci do spraw logistyki jednoznacznie są zgodni co do zdania, że TGV wywiera ogromny wpływ na rozwój ekonomiczny miast. Jeżeli chodzi zaś o pasażerów – to cięcie wydatków na transport indywidualny. Bilety uprawniają do podróżowania na daleki dystanse, z kolei ich cena nie jest wygórowana. Jest to także o wiele szybsze przemieszczanie się niż kiedy decydujemy się na jazdę samochodem w pojedynkę i musimy tkwić w korkach w godzinach szczytu. Kolej dużych prędkości z kolei jak najbardziej zatory niweluje, pozwalając jechać szybko i sprawnie.

Ożywienie gospodarcze

Z danych statystycznych wynika, że TGV pozwoliło na ogromne ożywienie gospodarcze w miastach, w których przebiegały linie kolei szybkiego transportu. Przede wszystkim miało to miejsce w aglomeracjach Lille, gdzie udało się uzyskać połączenie charakteryzowanymi liniami z obszarami Paryża, Brukselą oraz Londynem. Tworzono nowe połączenia, kolejne linie, co dawało szansę na to, żeby polepszać komunikację. Generalnie założeniem pierwotnym uruchamiania w tym miejscu TGV były zbliżające się wybory i chęć uzyskania przez polityków jak największego poparcia, ale ten ruch przyczynił się do dużego rozwoju miejscowości na skalę ogólnokrajową.

Artykuł przy współpracy z