Logistyka

Logistyka – czym się zajmuje

Logistyką określa się proces polegający na ustalaniu szczegółów oraz realizowaniu i nadzorowaniu przepływu materiałów, produktów, surowców, gotowych wyrobów, wszelkiego typu towarów. W grę wchodzi tak pieczołowicie przygotowana procedura wyżej wymienionego transportu, aby można było zapewnić mu sprawność i maksymalną efektywność.

Działania logistyczne – szeroki zakres

Termin działań logistycznych opiera się na bardzo rozległym wachlarzu wielorakich zadań z zakresu szeroko rozumianego transportu. To nie tylko sam przewóz, ale również przepływ informacji i dbanie o dobrą komunikację z klientem, kontrolowanie zapasów, prognozowanie popytu, czynności manipulacyjne, wykonywanie zamówień i zaopatrzenie. To także dbanie o stosowny pakunek towarów, zapewnianie właściwego ulokowania zakładów produkcyjnych, zarządzanie składowaniem, ustalanie magazynów, ich wyposażanie, gospodarowanie odpadami itd.

System logistyczny

Biorąc pod uwagę wielkie korporacje o charakterze logistycznym, należy podkreślić, iż dziedzina logistyki jest tu tak dobrze rozwinięta, iż stanowi cały potężny system logistyczny. W konsekwencji tego mowa o dwóch podejściach dotyczących tego systemu. Pierwsze wskazuje na klasyczne teorie opierające się na patrzeniu na wszelkie interesy konkretnych elementów – każdego oddzielnie, z kolei podejście integracyjne, a więc to drugie bazuje na swego rodzaju masowości, patrząc holistycznie, całościowo. Pojęcie logistyki pod względem etymologicznym jest związane z wojskiej, ponieważ takim terminem określano strategię walki oraz taktyki.

Artykuł przy współpracy z