Pociągi,  Samolot

Pociągi TGV – rekordowe prędkości

Wśród wartych wyszczególnienia rozmaitych rodzajów środków transportu zbiorowego, jakie dzisiaj dominują na światowych metropoliach, na szczególną uwagę zasługuje między innymi TGV – a więc cala infrastruktura związana z koleją dużych prędkości. O tym innowacyjnym mechanizmie przemieszczania się grupowo, dużo więcej w dalszych fragmentach. Zapraszamy do poczytania naszego wirtualnego informatora.

Ustanowione rekordy prędkości

Lata temu, kiedy pociągi TGV zaczęły funkcjonować, przypadały one do gustu podróżujących tak bardzo, iż poszczególne miejscowości, w jakich tworzono kolejne linie kolejowe tej kategorii rywalizowały ze sobą o jak najszybsze przejazdy. Bito rekordy prędkości osiąganych przez tamtejsze pociągi. Dzisiaj za rekordowy wynik uznaje się prędkość wynosząca dokładnie 74,8 kilometra na godzinę, która zaliczana jest do największych rekordów prędkościowych w skali globalnej, osiągniętego przez pojazd o charakterze szynowym. Tyczy się to maszyny zwanej pociągiem V150 – specjalna jednostka TGV. Musimy także wiedzieć, że nie jest to jeden taki przypadek zawrotnych prędkości do osiągnięcia. Równie duża okazała się prędkość uzyskana przez TGV Atlantigue – wynosiła ona 515,3 kilometra i ten rekord nie był możliwy do pobicia przez jakieś szesnaście lat.

Standardowe wyniki

Jeżeli chodzi o prędkość handlową osiąganą generalnie przez koleje dużych prędkości, to TGV uchodzi w tej kategorii za zdecydowanego rekordzistę. Jedna z nowszych linii, to jest LGV Est europeenne TGV jeżdżąca na trasie Strasburg – Lille Europe osiąga tempo przejazdu średnio 280 kilometra na godzinę. Jest to zatem sposobność przemieszczania się między stacją Champagne-Ardenne TGV a Lorraine TGV w zaledwie 36 minut!

Artykuł przy współpracy z